Ben Carr, Walt Disney Studios; Nicholas Denissen, Amazon.de; Victor Matsuda, Chairman Global Promotion Committee, BDA; Niels Leibbrandt, Chairman European Promotion Committee, BDA; Rich Marty, Sony Pictures Home Entertainment og Jim Bottoms, Futuresource Consulting. Foto: BDA
BERLIN: Blu-ray Disc Association (BDA) arrangerte en fullspekket pressekonferanse, med fokus på salgstatistikker, prognoser og hvor viktig BD-Live og 3D på BD vil bli.
Victor Matsuda er leder av Global Blu-ray Disc Association Promotion Committee og direktør for Blu-ray Disc hos Sony USA. Han var møteleder for pressekonferansen under IFA og innledet med å si at 2009 har vært et gjennombruddsår for Blu-ray Disc.
– Vi har sett formatet nå en kritisk masse blant forbrukerne, slo Matsuda fast.
Niels Leibbrandt, leder av den europeiske BDA Promotion Committee, var nestemann ut. Han kunne fortelle at det per september 2009 er utgitt 1.500 BD-titler i Europa, at det er 150 BD-spillere på markedet (før rekken av IFA-annonseringer), og at det innen årets utgang vil finnes en BD-spiller i hvert tiende europeiske hjem. (Se videointervju med Niels Leibbrandt under.)
Jim Bottoms, leder av analysefirmaet Futuresource Consulting, avviste mytene om at digitalt overtar for fysisk levering av film. Selv ikke tre–fem år frem i tid vil dette stemme. Fysiske medier vil dominere
Stor interesse blant pressen for å høre siste nytt om BD-formatet. Foto: BDA
over 80 %, selv i 2012, sa Bottoms.
Benn Carr er leder av BDA 3D Taskforce og Vice President New Technology hos Walt Disney Studios Home Entertainment. Han var til stede for å fortelle om den spennende utviklingen innen 3D for hjemmekino. Innen årets utgang skal BDA ha kravspesifikasjonene klare. Dermed er det bare å stålsette seg for at nytt utstyr må kjøpes inn for å kunne se de nye, kommende tredimensjonale BD-utgivelsene i 2010.
Men den gode nyheten er heldigvis dette: Disse platene vil også kunne avspille 2D i dagens BD-spillere – og det er godt mulig at mange av dagens BD-spillere (hvorav 75 % har internettilgang) vil kunne firmware-oppgraderes til å kunne avspille 3D-platene.
– Hva gjelder displayteknologien vil vi ha et standardisert utsignal som kan kobles til alle produsentenes ulike displayer. Vi skal altså være displayagnostiske. Om det er med aktive lukkere på briller eller et system uten briller, signalet fra en 3D-BD skal kunne avspilles på alle mulige måter, sa Benn Carr under BDAs pressekonferanse.